مقالات

آب شیرین کن و روش های انجام آن

آب شیرین کن

آیا تا به حال به دنیای اطرافتان نگاه کرده اید؟ مهم ترین عامل برای حفظ بقای انسان ها، حیوانات، گیاهان و به طور کلی کره خاکی چه می باشد؟ آب یکی از اصلی ترین مواردی است که هر فردی به آن نیاز دارد. آب آشامیدنی باید به صورت کامل سالم باشد تا تاثیرات مثبتی را نه تنها بر روی جسم انسان ها بلکه بر روح آن ها نیز بگذارد. از آنجایی که امروزه آب تبدیل به یکی از بحران های اصلی شده است. شاید بسیاری از ما با مشکلات مختلفی روبه رو شده ایم. تامین آب سالم کاملا دشوار شده است. به همین علت بحث تصفیه آب و دستگاه تصفیه آب اهمیت بسیار زیادی را پیدا خواهد کرد. آب شیرین کن نمونه ای از مهم ترین تجهیزات در تامین آب آشامیدنی است که در ادامه این مطلب به بررسی کامل آن خواهیم پرداخت. پس همراه ما باشید.

آب شیرین کن

با مفهوم آب شیرین کن آشنا شوید

با مکانیسم های مختلف برای تولید آب شیرین از آب شور اقدام کنیم. دستگاه های آب شیرین کن بهترین گزینه برای اینکار است که دو نوع سیستم را به خود اختصاص داده است:

  • آب شیرین کننده اسمز معکوس
  • آب شیرین کننده حرارتی

هر آنچه باید درباره آب شیرین کن اسمز معکوس بدانید

اسمز معکوس با نام اسمز غشایی نیز شناخته شده است. می توان گفت که یکی از بهترین تکنولوژی ها و قابلیت ها اسمز معکوس و یا RO می باشد.

  1. در ابتدا یک غشا در داخل آب قرار داده می شود.
  2.  ظاهری کاملا نازک دارد. سوراخ های بسیار ریزی بر روی آن قرار گفته شده اند.
  3. مولکول های آب این قابلیت را دارند تا از این غشا عبور کنند.
  4. نمک ها به دلیل حجم مولکولی بزرگتری که دارند، در رد شدن از این غشاها موفق نخواهند بود.
  5. از این رو عملیات شیرین سازی انجام خواهد شد و فرد می تواند از آن استفاده کند و بهره ببرد.

آب شیرین کن می تواند در دو نوع صنعتی و خانگی وجود داشته باشد.

آب شیرین کننده حرارتی

آب شیرین کننده حرارتی را می توانید در موارد صنعتی بیشتر مشاهده کنید. این روش نیز تکنولوژی خاص خودش را دارد. توانسته آب باکیفیتی را در اختیار بگذارد.

این دستگاه با مکانیزم پیشرفته ای که دارد آب را حرارت می دهد. حرارت باعث خواهد شد تا آب بخار شود. همین موضوع باعث تقطیر می گردد. برای اینکه بتوانند گرما و حرارت مورد نیاز را تامین کنند. انرژی بسیار زیادی نیاز است. برای ایجاد حرارت روش های مختلفی در نظر گرفته شده است. از آن ها می توان به MSF اشاره کرد. در این روش هنگامی که آب در حال تبخیر شدن می باشد. از یک محفظه تبخیر ناگهانی عبور داده می شود. سپس فشار آب دوباره به صورت ناگهانی کاهش پیدا می کند. نتیجه این کار تبدیل حجم زیادی از آب به بخار است.

آب شیرین کن

نوشته های مشابه

۱ دیدگاه در “آب شیرین کن و روش های انجام آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *