مقالات

آب شیرین کن و روش های انجام آن

آب شیرین کن

آیا تا به حال به دنیای اطرافتان نگاه کرده اید؟ مهم ترین عامل برای حفظ بقای انسان ها، حیوانات، گیاهان و به طور کلی کره خاکی چه می باشد؟ آب یکی از اصلی ترین مواردی است که هر فردی به آن نیاز دارد. آب آشامیدنی باید به صورت کامل سالم باشد تا تاثیرات مثبتی را نه تنها بر روی جسم انسان ها بلکه بر روح آن ها نیز بگذارد. از آنجایی که امروزه آب تبدیل به یکی از بحران های اصلی شده است، شاید بسیاری از ما با مشکلات مختلفی روبه رو شده ایم و تامین آب سالم کاملا دشوار شده است. به همین علت بحث تصفیه آب و دستگاه تصفیه آب اهمیت بسیار زیادی را پیدا خواهد کرد. آب شیرین کن نمونه ای از مهم ترین تجهیزات در تامین آب آشامیدنی است که در ادامه این مطلب به بررسی کامل آن خواهیم پرداخت. پس همراه ما باشید.

آب شیرین کن

با مفهوم آب شیرین کن آشنا شوید

قبل از اینکه به بررسی کامل آب شیرین کن بپردازیم باید موارد مختلفی را بررسی کنید. همانطور که می دانید تنها ۳ درصد از آب ها جهان شیرین می باشد و باقی مانده قابل آشامیدن نیستند. همچنین تمامی آب هایی که از شیر خانه ها می آیند، به طور کامل مزه دار و یا شیرین نیستند. در بسیاری از مناطق شاهد این روند هستیم. به همین علت باید با مکانیسم های مختلف برای تولید آب شیرین از آب شور اقدام کنیم. دستگاه های آب شیرین کن بهترین گزینه برای اینکار است که دو نوع سیستم را به خود اختصاص داده است:

  1. آب شیرین کننده اسمز معکوس
  2. آب شیرین کننده حرارتی

دو گزینه ذکرشده ویژگی های خاص خودشان را دارند و مکانیزم های مختلفی را از خود به نمایش می گذارند. به همین دلیل در موارد مختلفی می توان از هر کدام آن ها استفاده کرد. در ادامه به هر دوی این دستگاه ها با جزئیات بیشتری پرداخته خواهد شد.

هر آنچه باید درباره آب شیرین کن اسمز معکوس بدانید

اسمز معکوس با نام اسمز غشایی نیز شناخته شده است و بارها نام آن را در دستگاه های تصفیه آب شنیده اید. می توان گفت که یکی از بهترین تکنولوژی ها و قابلیت ها اسمز معکوس و یا RO می باشد که توانسته کارایی ویژه و منحصر به فردی را از خود به نمایش بگذارد. این عملکرد و کارایی به صورتی است که می توانید آب را در بهترین کیفیت خود مصرف کنید. عملیات شیرین سازی آب در این دستگاه بدین صورت است که غشای متخلخل با ویژگی هایی که دارد این کار را به انجام می رساند. این عملیات به ترتیب به صورت زیر می باشد:

  1. در ابتدا یک غشا در داخل آب قرار داده می شود.
  2. مشخصات این غشا بدین صورت است که ظاهری کاملا نازک دارد و سوراخ های بسیار ریزی بر روی آن قرار گفته شده اند.
  3. مولکول های آب این قابلیت را دارند تا از این غشا عبور کنند.
  4. نمک ها به دلیل حجم مولکولی بزرگتری که دارند، در رد شدن از این غشاها موفق نخواهند بود.
  5. از این رو عملیات شیرین سازی انجام خواهد شد و فرد می تواند از آن استفاده کند و بهره ببرد.

آب شیرین کن می تواند در دو نوع صنعتی و خانگی وجود داشته باشد.

آب شیرین کننده حرارتی

آب شیرین کننده حرارتی را می توانید در موارد صنعتی بیشتر مشاهده کنید. این روش نیز تکنولوژی خاص خودش را دارد و توانسته آب باکیفیتی را در اختیار بگذارد. این دستگاه با مکانیزم پیشرفته ای که دارد آب را حرارت می دهد. حرارت باعث خواهد شد تا آب بخار شود و همین موضوع باعث تقطیر می گردد. برای اینکه بتوانند گرما و حرارت مورد نیاز را تامین کنند به انرژی بسیار زیادی نیاز است. برای ایجاد حرارت روش های مختلفی در نظر گرفته شده است که از آن ها می توان به MSF اشاره کرد.

در این روش هنگامی که آب در حال تبخیر شدن می باشد، از یک محفظه تبخیر ناگهانی عبور داده می شود. سپس فشار آب دوباره به صورت ناگهانی کاهش پیدا می کند. نتیجه این کار تبدیل حجم زیادی از آب به بخار است. برای اینکه بخار از آب جدا شود نیاز است تا داخل یک محفظه قرار داده شود و بعد از عملیات جداسازی آن را وارد دستگاه های سردسازی و تقطیر می کنند. بهره بردن از این روش مزیت های خاص خودش را دارد که مهم ترین آن ها مصرف انرژی کمتر است.

آب شیرین کن

سخن آخر

بحث آب از مواردی است که اهمیت بسیار زیادی را همراه با خود دارد و برای تامین یک آب آشامیدنی باکیفیت نیاز به دستگاه تصفیه آب و دستگاه آب شیرین کن می باشد که انواع مختلفی را به خود اختصاص داده است که در این مقاله به بررسی کلی آن پرداختیم.

نوشته های مشابه

۱ دیدگاه در “آب شیرین کن و روش های انجام آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *